مواد تشکیل دهنده بتن و نحوه ساخت بتن + خصوصیات آن ها TTB

اگر در ترکیبات بتن آماده از سنگدانه‌های بزرگ استفاده شود، برای پر کردن فضای بین آنها باید از سنگدانه‌های ریزتر استفاده کرد. برای چسباندن این سنگدانه‌ها هم ملات (مخلوط آب و سیمان) به آنها اضافه می‌شود. مواد غیرارگانیک دارای خاصیت پوزولانی یا خواص پنهانی هیدرولیکی، به صورت بسیار ریز به ترکیب اضافه می‌شوند تا خواص آن را بهبود بخشند و یا به عنوان جایگزین سیمان پرتلند عمل کنند.

فرمول‌ها برای هر طرح فرق دارد، مثلا طرح اختلاط بتن مگر فرمول دیگری از بتن 350 دارد. این فرمول بیانگر میزان استفاده از هر یک از ترکیبات بتن شامل سیمان، آب، سنگ‌دانه‌ها (شن و ماسه) و مواد افزودنی است. برای ساختار مساوی و یا همچنین کارایی بتن تازه یکسان، سنگدانه های تیز گوشه و ریز شکسته شده نیاز به آب بیشتری در مقایسه با دانه های گردشده و کوچک ولی صیقلی دارند. از نظر کمی تاثیر شکل دانه و خصوصیات سطح جانبی روی مقدار آب مورد نیاز فقط به صورت تقریبی قابل تخمین می باشد.

انواع بتن ها بر اساس نوع ساخت و کارایی

اگر برایتان سوال است که ” ویژگی های بتن چیست ؟” ابتدا باید انواع بتن‌ را از نظر طول عمر بدانید. در این نوع از بتن‌‌، آرماتورها پیش از بارگذاری، کشیده می‌شوند، این کار سبب قوی‌تر شدن مقطع جهت تحمل نیروهای کششی می‌شود. به دلیل وجود خلل و فرج زیاد در این بتن، آب به آسانی از آن عبور می‌کند. نوعی بتن‌ است که نیازی به لرزاندن نداشته و به آسانی در قالب با وزن خود، جاری می‌شود. بتن آسفالتی مخلوطی از سنگدانه‌ های شکسته، دانه‌بندی شده و قالب گستر سپنتا فیلر است. مهم‌ترین دلیل استفاده از بتن مسلح، جلوگیری از ترک‌خوردگی و منهدم شدن بتن‌ در برابر نیروهای کششی است.

مقاومت فشاری بالا و مقاومت در برابر خوردگی و هوازدگی؛ در صورت ساخت اصولی بتن، مقاومت فشاری آن می‌تواند به اندازه یک سنگ سخت طبیعی باشد. رخ دادن ترک کششی در یک پل بتنیمقاومت فشاری بتن با گذشت زمان افزایش می‌یابد. به همین دلیل برای سنجش کیفیت محصول نهایی، معمولا اولین آزمایش مقاومت فشاری پس از ۷ روز بر روی نمونه انجام می‌شود. طبق استاندار ASTM (+)، آزمایش‌های بعدی باید با دوره‌های زمانی 28 و 90 روزه انجام شوند.

استفاده از بتن در ساخت سد

مواد تشکیل دهنده بتن و نحوه ساخت بتن + خصوصیات آن ها TTB حالا با این بتن می توانید وسایلی مثل یک باربیکیو بتنی یا یک نیمکت بتنی در مقیاس بزرگ بسازید. اگر علاقه مند به ساختن دست سازه های بتنی هستید و نمی دانید از کجا شرو ع کنید نگران نباشید. تیمموماآموزش دست سازه های بتنی و چوبی را به شما معرفی می کند. شما دوستان عزیز می توانید با مراجعه به بخشآموزشگاهاین دوره آموزشی را مشاهده کنید. البته برای افزایش مقاومت از افزودنی ها هم می توان استفاده کرد که تاثیر خوبی را دارند. میزان استفاده از افزودنی ها به طور تقریبی بین 1 الی 2 کیلو به ازای هر 1 تن سیمان می باشد.

بتن مگر[ویرایش]

این مقادیر برای عیار بتن 330 و اسلامپ متوسط و وزن مخصوص سنگدانه 7/2 است. به همین جهت روش این آیین نامه در مناطق مختلف و از جمله ایران، نتایج دقیق تری را به دنبال خواهد داشت. مقدار دانه های کوچکتر از 125/0 میلیمتر در اکثر منحنی های دانه بندی ناچیز می باشد و در منحنی های دانه بندی عموما به صورت ویژه در نظر گرفته نمی شود بلکه همراه با سیمان به دانه های فیلر اضافه می شود. در حد کارایی کمتر این گروه دال های مسلحی که با بتن حاوی سنگ شکسته ساته می شوند و با دست متراکم می گردند. بتن مسلح معمولی که با دست متراکم می شود و یا قطعاتی که فولاد زیاد دارند و لرزنده می شود.

  • به عنوان چند نمونه از کندگیرکننده‌ها می‌توان از شکر، مشتقات هیدروکربنی، نمک‌های محلول روی و براتهای محلول نام برد.
  • این نوع از افزودنی‌ها، تاثیر کمی بر روی مقاومت نهایی دارند.
  • برای ترکیب آب و سیمان باید نسبت 0.5% درصد رعایت شود، یعنی هر مقدار سیمان داخل بتونیر ریختید باید نصف آن آب بریزید.
  • این ماده در ساخت سازه‌های زیرآبی، سازه‌های عظیم، سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، سازه‌هایی با مصرف انرژی پایین و حتی وسایل تزئینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این منحنی روی محور افقی (xها) اندازه الک ها و روی محور عمودی (yها) درصد رد شده از الک مورد آزمایش درج شده است. برای بتن های رده C30 و بالاتر، تعیین نسبت های بهینه اختلاط باید از طریق مطالعات آزمایشگاهی و با در نظر گرفتن ضوابط طراحی براساس دوام صورت گیرد. با یک ترکیب خمیر ثابت، زمانی که حجم خمیر و ضخامت لایه های خمیر در اطراف ذرات افزایش یابد احتمال برخورد سنگدانه ها کاهش می یابد، در نتیجه جریان اسلامپ افزایش یافته و ویسکوزیته ترکیب کاهش می یابد. زمان تعیین نسبت بندی یک مخلوط SCC، اطلاعات ذیل در مورد سنگدانه ها به کار می رود.