هواساز چیست؟ معرفی هواساز به زبان ساده همگاه تجارت هواسنج-بتا تهویه

تمام متریال به کار رفته در هواساز ایرواشر تابع قیمت دلار و نوسانات بازار می باشد، که قیمت دقیق دستگاه پس از محاسبه به­روز متریال اعلام می گردد. به عنوان مثال، گرم کردن و خنک سازی فضاهای بزرگ، مانند مساجد ، سالن ها، کارخانه ها و تأسیسات صنعتی، با استفاده از سیستم های فشرده سازی بخار، مانند پکیج یونیت یا چیلرها هم در سرمایه گذاری اولیه و هم در هزینه های عملیاتی بسیار گران تر است. در همین حال، نصب سیستم های ایرواشر با ظرفیت مشابه، به اندازه یک دهم سیستم فشرده سازی بخار کمتر خواهد بود.

عملکرد ایرواشر در حالت گرمایشی

انواع فن بکار رفته در هواسازها تابع افت های دستگاه و مسیر کانال کشی ها و حجم هوادهی مورد نیاز می باشد. موتور فن براساس نیاز در دوره های مختلف و ظرفیت های متفاوت انتخاب می شود و دمندهای فن بصورت فوروارد یا بکوارد با توجه به نیاز انتخاب می گردد. استفاده از این سیستم ها در محیط هایی که میزان رطوبت کم و یا زیادی دارند شایع می باشد. دستگاه هواساز به دستگاهی گفته می شود که وظیفه آن تنظیم گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع است.

در بعضی از مدل های آن فیلتر تصفیه هوا نیز نصب شده و به خاطر این ویژگی در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، بانک ها و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این سیستم توسط بعضی از برندها در دو نوع دو لوله و چهار لوله تولید می شوند. در مدل دیواری دو لوله، یک لوله مخصوص ورود آب به کویل و لوله دیگر مخصوص خروج آن از دستگاه است. در مدل های چهار لوله، دو لوله برای ورود آب گرم و سرد و دو لوله برای خروج و برگشت آب سرد و گرم تعبیه می شود. آب سرد این دستگاه از دستگاه مرکزی چیلر و آب گرم از موتورخانه مرکزی یا سیستم های مشابه تامین می شود. برخی از مدل های دیواری از سیستم هواساز مرکزی به منظور جهت تامین هوا مکش استفاده می کند.

فن کویل ها از نظر اتصال به سیستم لوله کشی

صداگیر دستگاهی است که عمدتاً بعد از بخش فن هوا رسان که منبع اصلی ایجاد صدا و نویز در دستگاه هواساز می­باشد، نصب می­گردد و وظیفه اصلی کاهش اثرات صوتی در محیط اطراف و محیط شنونده را بر عهده دارد. دستگاه هواساز بر خلاف فن کوئل می تواند هم هوای تازه به داخل مکش و پخش کند و هم هوای داخل را به گردش در بیاورد. الکتروموتور تنها نیرو محرکه دستگاه هواساز می باشد که وظیفه آن به حرکت در آوردن فن هواساز می باشد. معمولا الکتروموتور های به کار رفته در هواساز ها بین دو سرعت 1400 و 3000 دور بر دقیقه هستند که بسته به میزان مصرف می توان از اینورتر برای کنترل میزان سرعت فن استفاده کرد.

چراکه در این صورت تبادل گرما با بالاترین اختلاف دمای متوسط لگاریتمی بین جریان های سرد و گرم اتفاق می افتد. چنانکه با مقایسه دو نمودار ذیل، می توان مشاهده نمود که در مبدل جریان مخالف امکان افزایش دمای خروجی سیال سرد تا بیش از دمای خروجی سیال گرم، وجود دارد. در مواردی که لازم است حجم و وزن مبدل کم و در عین حال بازده مبدل بالا باشد از مبدل های پره دار استفاده میشود. نوعی از مبدل‌های حرارتی که از صفحات نازک و موجدار که به هم فشرده شده‌اند تشکیل می‌شود. در مبدل حرارتی صفحه‌ای جریان‌های سیال از بین این صفحات نازک و موجدار عبور می‌کند.

این نوع مبدل دارای راندمان انتقال حرکت بالای است و مبدل ها به دلیل انتقال حرارت بیشتر بخصوص در سیال هایی که گرانروی بالا دارند، کاربرد بیشتری دارد. توزیع غیر متقارن در هر سیستم با کانال‌های متصل بهم منجمله مبدل‌های صفحه‌ای می‌تواند مشکل آفرین باشد که مسئله باید در طراحی این نوع سیستم‌های حرارتی بسیار مورد توجه قرار گیرد. در کوره با توجه به نوع منبع گرمایشی مکانیسم انتقال حرارت به صورت جابه‌جایی و تشعشعی توأم است، حال آنکه مکانیسم انتقال حرارت در مبدل حرارتی فقط جابه‌جایی است. تفاوت کوره و مبدل حرارتی در منبع گرمایشی است، یعنی اینکه منبع گرمایشی در کوره سوخت‌های مایع و گازی است. مبدل هاي حرارتي صفحه و قاب از قرار گرفتن يك سري صفحات فلزي در كنار يكديگر در داخل يك قاب فلزي ساخته مي شوند. طول اين ميله ها در شيارهاي فاصله بين دو درپوش را طي مي كنند و توسط مهره به درپوش محكم مي گردند.

شرکت آسا تهویه سپند با سابقه 13 سال، یکی از فروشگاه های معتبر فروش فن کویل، هواساز و چیلر در ایران میباشد. در این بخش سعی کردیم تا شما را با انواع فن کویل آشنا کنیم تا بدانید اصلا چند مدل از این سیستم در بازار وجود دارد. فن کویل های ایستاده هم شباهت بسیار زیادی به اسپیلت های ایستاده دارند. این مدل معمولا مناسب فضاهای بسیار بزرگ است و دارای کویل های اب سرد و گرم است که دمندگی هوا از قسمت پایین انجام میشود و بخش دمنده در قسمت بالا تعبیه شده است. یکی از مشکلات استفاده از این سیستم که به دستگاه آسیب وارد می‌کند نشستن ساکنین روی آن است و فضای بیشتری از محیط را اشغال میکند و به همین دلیل استفاده از این مدل در شهرک های مسکونی کمتر شد. موفقیت یا شکست پروژه ی نصب ممکن است بر سطح صدای نهایی تاثیر داشته باشد، و این عامل اغلب نادیده گرفته می شود.

فن کوئل سقفی توکار تک الکتریک مدل MKT3U-800

مقایسه پکینگ برج خنک کننده PVC و PPدر نتیجه هرچه گام پکینگ برج خنک کن کمتر باشد سطح ویژه انتقال حرارت بیشتر خواهد بود و بنابراین تعداد صفحات انتقال حرارت بیشتری در حجم معین می توان جمع آوری کرد. ولی این گام به لحاظ انسداد در بین صفحات از یک حد معینی نباید پایین تر باشد. به دلیل اینکه بعد از مدتی صفحات انتقال حرارت مسدود می شود و راندمان برج افت خواهد کرد.

قطعات برج خنک کننده هیبریدی

حجم کم دستگاه و ظاهر دکوراتیو ، این مدل را برای خانه های مسکونی و محیط هایی که استفاده از تمام مساحت فضا اهمیت دارد ، بسیار مناسب می کند. این نوع در ظرفیت های 200 CFM تا 800 CFM و رو به رو زن تولید می شود. در فصل تابستان دمای رطوبت هوا در برخورد با کویل دستگاه ، دمای خود را از دست می دهد و تبدیل به آب می شود.

کانال های منعطف در نزدیکی دستگاه های پایانه ممکن است قطع یا پیچ خورده باشند و به میزان زیادی جریان هوا به دستگاه های پایانه را کاهش دهند. مصرف انرژی را به حداقل می رساند از مقابله ی غیر ضروری بین سیستم های گرمایشی و سرمایشی می کاهد. این عمل همچنین ناپایداری حاکی از سیکل کوتاه مدت بین حالت های گرمایشی و سرمایشی را کنترل می کند. قبل از سرویس کردن فن ها و قطعات مرتبط، برق موتور و لوازم را قطع کنید. فعالیت کردن در نواحی نزدیک به تجهیزات گردان یا متحرک می تواند بسیار خطرناک باشد.

سیستم ایرواشر اتاق تمیز- معرفی، کاربردها، عملکرد و قیمت دستگاه های ایرواشر-بتا تهویه

فارغ از موتورهای آبی که فراهم کردن آب هزینه‌ای برای آن‌ها محسوب نمی‌شود و استفاده از چگالنده بدون برج خنک‌کن امری عادی است، استفاده از چگالنده و برج خنک‌کن موضوعی حساس در صنعت به‌شمار می‌رود. در مناطقی که منابع آبی قادر به فراهم کردن آب برج خنک‌کن هستند، از سیستم حوضچه‌های آبی استفاده می‌شود و در مناطقی که محدودیت منابع دارند، مثل شهرهای بزرگ، از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود. این روزها با توجه به اینکه علاقه مصرف کنندگان مختلف به استفاده از سیستم های تهویه مرکزی و علی الخصوص چیلر افزایش یافته، انتخاب برج خنک کننده مناسب با ظرفیت چیلر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر ظرفیت کولینگ تاور کمتر از ظرفیت مورد نیاز چیلر باشد علاوه بر کاهش بازدهی سیستم سرمایش ساختمان، می تواند باعث خسارات جبران ناپذیری در سیستم شود.

 • پلاستیک، آهن گالوانیزه، استیل، فلز و فایبرگلاس نیز از دیگر موادی هستند که در ساخت انواع برج‌های خنک کن از آنها استفاده میشود و انتخاب هر یک از این مواد به نوع استفاده از برج و نیاز کاربر بستگی دارد.
 • این پورت، ورود دهنده‌ی آب گرم به درون برج خنک کننده میباشد می‌باشد.
 • در این نوع برج خنک کننده از فن به عنوان محرک جهت ایجاد جریان هوا استفاده می شود.
 • چنانچه علاقمند هستید نرم افزار محاسبات دقیق ظرفیت برج خنک کننده را دانلود کنید، روی لینک زیر کلیک کنید.
 • این سازه‌های استوانه‌ای بلند، با روکش باز، وظیفه خنک‌کردن آب تولید شده از صنایع را بر عهده دارند.

کویل گرمایشی یا کویل سرمایشی شبیه به یک رادیاتور بزرگ است که در معرض هوای گردشی هواساز قرار گرفته است. درون این کویل‌ها آب گرم و یا سرد جریان دارد و هوا با عبور از این کویل‌ها به دمای مطلوب می‌رسد. عمده مشکلات هواساز در رابطه با کویل ها، سوراخ شدن و یا گرفتگی و انسداد آن‌ها است.

معرفی اجزای تشکیل دهنده دستگاه هواساز

یعنی از یک ورودی وارد دستگاه شده و در یک جهت (بدون اختلاط) حرکت می‌کنند. فرایند تبادل گرما بین دو سیال با دماهای متفاوت که توسط دیواره جامدی از هم جدا شده‌اند در بسیاری از کاربردهای مهندسی و صنعتی روی می‌دهد. وسیله‌ای را که برای این تبادل گرما به کار می‌رود مبدل حرارتی می‌نامند.

با توجه به تبادل حرارت در مبدل های پوسته و لوله و افزایش تشکیل رسوبات، استفاده از سیستم های کاهش سختی در ورودی ها توصیه می گردد. با پیچاندن دو صفحه بلند موازی به شکل یک حلزونی و با استفاده از مندرل و جوش دادن لبه‌های صفحات مجاور به صورتی که یک کانال را تشکیل دهند، شکل داده می‌شود. در هر یک از دو مسیر حلزونی یک جریان ثانویه ایجاد می‌شود که انتقال حرارت را افزایش و تشکیل رسوب را کاهش می‌دهد این نوع مبدل‌های حرارتی بسیار فشرده هستند و طبعاً گران‌قیمت می‌باشند.

داکت اسپلیت یک دستگاه دو تکه بوده ولی ایرواشر به صورت یک واحد می‌باشد. ایرواشر‌های صنعتی همانطور که از نام آن مشخص است می‌تواند در کاریرد‌های صنعتی ازجمله کارخانه‌های ریسندگی و پارچه بافی که نیاز به ظرفیت بالای رطوبت دهی دارند، استفاده شوند. این نوع از ایرواشر‌ها مانند دیگر ایرواشر‌های موجود، قابلیت استفاده از فیلتر هوا را نیز دارند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز می‌توان آن را تهیه نمود. این دسته از ایرواشر‌ها مناسب برای فضاهای کوچک می‌باشد و در ظرفیت‌های کم و پایین قابلیت ساخت را دارند و کاربرد‌ آن‌ها در فضاهای کوچک زیاد می‌باشد. ایرواشر‌ها از نظر محل قرارگیری دستگاه می‌توانند شامل سقفی، دیواری و ایستاده باشند و از نظر نوع کاربری نیز شامل صنعتی و آپارتمانی و همچنین هایژنیک می‌باشند. پلاگ فن‌ها نیز نوعی از فن‌های سانتریفیوژ می‌باشند که بازه نسبتا بالایی دارند و در کاربرد‌های صنعتی و همچنین دستگاه‌های هواساز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • تعویض و تعمیر قطعات داخلی ایرواشر هزینه سنگینی بر نمی دارد و از این لحاظ صرفه اقتصادی بسیار زیادی دارد.
 • حرارت تولید شده در این سیکل به‌وسیله دستگاه‌های جانبی مانند برج خنک‌کن به محیط منتقل می‌شود.
 • انواع کنترل درسیستم ایرواشرتوسط تیم حرفه ایاصفهان هواسازصورت گرفته و همه محصولات این شرکت دارای ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشد.
 • دستگاه نازلهای تزریق کننده ای در ایرواشرها وجود دارد که فشار آب بسیار بالا را به درستی کنترل کرده و هوای درون دستگاه را به صورت پودری در می آورد.
 • معمولا از نازل‌های سانتریفیوژ از جنس پلی کربنات یا سر نازل استیل که دارای قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و آسان بوده، استفاده می‌شود.

فن کوئل کاستی چهار طرفه در محیط های اداری و تجاری کاربرد زیادی و پرتاب باد قابل قبولی نیز دارد. این فن کویل ها به خاطر وجود دمپرهای اتوماتیک در چهارطرف که زاویه این دمپرها از ۱۵ تا ۸۰ درجه تغییر می‌کند، هوا را به خوبی گردش می‌دهد. بنابراین، در بحث توزیع هوا این دستگاه بسیار عالی عمل کرده و کم نظیر هستند.

 • البته می توان با وجود استفاده از فن کویل، در صورت بکارگیری یک چیلر برای هر واحد (مینی چیلر)، مصرف انرژی در فصل گرما را به طور مستقل کنترل نمود.
 • این سیستم تهویه مطبوع از یک فن دمنده هوا و کویل (که یک مبدل حرارتی ست) تشکیل شده و همانطور که بالاتر اشاره شد، قابلیت کارکرد دوگانه سرمایشی/گرمایشی دارد.
 • زمانیکه دستگاه شروع بکار کند، هوا بوسیله ی فن از روی کویل که یک مبدل حرارتی در داخل پنل است، رد شده و به داخل محیط منتقل می شود.
 • این جزء از نوع فلزی یا پلیمری است که همه مجموعه فن، کویل، فیلتر، موتور، … را در بر میگیرد.
 • شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله ” نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل ” در خصوص نحوه محاسبه برق فن کوئل و فاکتورهای موثر در محاسبه آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.
 • غالبا، موتور به کار رفته در ساختار فن کویل متناسب با نوع و مدل آن انتخاب می شود.

وسیله ای که علاوه بر فیلتر نمودن و پاکسازی هوا از آلودگی، در رطوبت زنی، رطوبت‌گیری و خنک سازی هوا به کار می رود. ایرواشرها می توانند هم به صورت مستقل نصب شوند هم در مکانیزم دستگاه هواساز استفاده شوند. عملکرد گرمایش در ایرواشر ها از طریق کوئل های گرمایشی آبی انجام می پذیرد. این سیستم علاوه بر سرمایش دارای کویل آبگرمی است که در زمستان با وصل کردن آبگرم موتورخانه (آبگرم ارسالی از طرف بویلر) به آن و کارکرد فن دستگاه، هوای گرم وارد ساختمان می شود. قیمت ایرواشر نسبت به قیمت دستگاه هایی مانند چیلر که با سیکل تبرید تراکمی (سیستم های دارای کمپرسور) کار می کنند، به علت نداشتن کمپرسور ، کندانسور و … کمتر است.

علاوه بر اینها، رعایت اصول عنوان شده به کاهش رسوب در لوله‌های اتصالی برج خنک کننده به دیگر تجهیزات صنعتی مانند بویلرها و چیلرها کمک میکند. به دلیل تبخیر دائمی و پرتاب قطرات آب به خارج از تاور، سطح مواد معدنی موجود در آب در گذر زمان افزایش خواهد یافت. به منظور برطرف سازی این معضل، همواره مقداری آب در قالب آب جبرانی یا make up به دستگاه وارد میگردد. به طور کلی هر مقدار که اختلاف دمای هوای خروجی و دمای حباب مرطوب کمتر باشد، به دستگاه خنک‌سازی با ظرفیت بسیار بیشتری نیاز می‌باشد. به بیان فنی، آب خنک شده مجدداَ در دستگاه (به عنوان آب جبرانی) یا سیستم مورد نظر (فعال در فرآیند تولید)، مورد بهره وری قرار خواهد گرفت. هدف اصلی ساخت این مدل برجهای با ظرفیت کمتر، کاهش صدا و آلودگی صوتی سیستم توزیع آب با نیروی جاذبه برای محیطهای کوچک است.

فیلترهایی که درون آن تعبیه می شوند قابل شستشو بوده و جهت نگهداری و طول عمر بیشتر، لازم است آن را در زمان های منظم مورد نظافت قرار دهید. بدنه ی دستگاه فن کویل اتمسفر از نوع ورق فولادی پوشانیده شده با رنگ کوره ای پودری الکترواستاتیک و شاسی و اسکلت اصلی از ورق گالوانیزه می باشد. میزان هوادهی و فشار استاتیکی فن کویل مانلی در اتاق تست کارخانه بر اساس استاندارد AMCA 211 تست شده و عملکرد آن ارزیابی می گردد. ظرفیت های تولیدی مرسوم200CFM300CFM400CFM600CFM800CFM1000CFMفن کویل های با ظرفیت بالاتر از 1200 CFM (سی اف ام معیاری است برای سنجش شدت جریان هوای در حال حرکت ) را با نام داکت فن کویل می شناسند. در این مقاله در ابتدا به معرفی دستگاه فن کویل پرداختیم،سپس با نحوه عملکرد این دستگاه و اجزای آن آشنا شدیم.

برج خنک کننده تر چیست؟ چه استفاده هایی دارد؟ کولینگ تاور یا برج خنک کننده تر-بتا تهویه

1-رطوبت گیری به روش تبریدی که در آن از یک کویل سرمایشی استفاده میگردد، دمای کویل را پایین تر از نقطه شبنم تنظیم میکنند. رطوبت هوا در زمان برخورد با کویل سرد بصورت قطرات آب رو ی کویل جمع می‌شود واز قسمت تشت تخلیه هواساز تخلیه میشود. فیلترهای هواساز به‌ صورت متوالی در امتداد هم قرار می‌گیرند تا تصفیه آلودگی­ ها و ذرات معلق موجود در هوا به ترتیب از ذرات درشت تا ریز را انجام دهند. سیستم فیلتراسیون وابسته به نوع هوا ورودی و میزان آلایندگی و نیز وابسته به نوع فیلتراسیون شامل پیش فیلتر (فیلتر فلزی) و فیلتر میانی (فیلتر پانلی) و پس فیلتر (فیلتر کیسه‌ای، هپا و اولپا) می‌باشد.

راندمان دستگاه که از این پیکربندی جریان استفاده می کنند ، بین مبدلهای حرارتی ضد برقی و کاکترنت قرار دارد. زیرا بیشترین میزان انتقال حرارت بین مایعات و در نتیجه بیشترین تغییر دما را فراهم می کند. گروه صنعتی پارس مخزن یکی از قدیمی ترین و بروز ترین سازندگان مبدل حرارتی می باشد. دبی بیشتر باعث افزایش قابلیت مبدل برای انتقال گرما می شود ، اما دبی بیشتر همچنین به معنای جرم بیشتر است که می تواند افزایش سرعت و کاهش فشار را دشوارتر کند. علاوه بر بررسی این مزایا ، باید کارآیی آنها را نیز در نظر بگیرید.

این مجموعه تولید کننده مبدل حرارتیمبدل حرارتی برای صنایع و کارخانجات مختلف و پالایشگاه ها بوده و با توجه به محیط مورد نظر گزینه های مناسب را برای خرید مبدل حرارتی پیشنهاد می دهد. به منظور افزایش تماس سیال لوله ها با سیال داخل پوسته از لوله های U شکل در مبدل های حرارتی استفاده می گردد که امکان تمیز کردن آنها به صورت مکانیکی وجود ندارد. قیمت مبدل حرارتی U شکل در ارزان ترین سطح نسبت به سایر مبدل ها قرار دارد و خرید آن کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

انتقال حرارت در مبدل حرارتی

در سیستم سرمایشی دستگاه ایرواشر همچون سیستم گرمایشی، رطوبت هوا کنترل می شود و به دلیل وجود رطوبت کافی در محیط، دچار خشکی پوست نمی شوید. البته از آنجایی که دستگاه ایرواشر رطوبت را بیشتر می کند شاید در مناطق مرطوب کشور کارایی لازم را نداشته باشد و استفاده از این دستگاه در مناطق با اب و هوای خشک یا نیمه خشک کاربرد بیشتری دارد. ایرواشر چیست و چه تفاوتی با هواساز دارد ؟ ایراوشر به عنوان یک دستگاه خنک کننده و همچنین گرم کننده شناخته می شود که ضمن سیستم گرمایشی و سرمایشی خود، توانایی پاکسازی محیط از آلودگی ها را دارد و برای تهویه محیط از آن استفاده می شود. در عملکرد رطوبت سازی ایرواشر ها، آب موجود در ایرواشر از طریق لوله های گرمایشی و کوئل ها تا حد زیادی داغ شده و به حالت بخار در می آید.

تهویه سالن تولید و اهمیت آن

گرمایش واش ایرپک کیان پارس با استفاده از کویل آب‌گرم با بازدهی بالا تامین می‌گردد. کویل گرمایشی واش‌ایر کیان پارس با موتوپک کیان پارس یا موتورخانه‌های سنتی سازگار می‌باشد. وضعیت تابستانی یا زمستانی با استفاده از دمپرهای دستی یا موتوری ، در مدل‌های ساده یا مرکب قابل تبدیل می‌باشند. کلاس‌های متفاوت فیلتر و کلید فشارهوا جهت کنترل عملکرد شبکه‌ی تصفیه‌ی هوا، بنا به سفارش قابل تامین هستند.

انواع مبدل حرارتی در صنعت شرکت پژوهشی صنعتی آبریزان پیشگام در پایش آب های صنعتی-بتا تهویه

این آب در سینی درین جمع شده و معمولا توسط یک پمپ و لوله درین ، تخلیه می شود. با توجه به این که سطح سینی درین همیشه مرطوب است ،جنس آن بسیار اهمیت دارد. بسته به ظرفیت فن کویل، معمولا یک تا سه عدد از این قطعه در یک دستگاه وجود دارد. خواستم تشکر کنم ازتون بابت کیفیت فوق العاده محصلات، هفته پیش چند خرید فن کویل از آسا تهویه داشتم. عملا به تجهیزاتی، لوازم جانبی در فن کویل میگویند که قابلیت کنترل این دستگاه را دارند که در این بخش قصد داریم با ما به بررسی تعدادی از این لوازم جانبی فن کویل بپردازیم پس همچنان با ما همراه باشید. البته نوعی فن کویل زمینی به نام فن کویل دکوراتیو نیز است که سطح شیب داری دارد و نمی‌توان بر روی آن نشست.

حرارت تولید شده در این سیکل به‌وسیله دستگاه‌های جانبی مانند برج خنک‌کن به محیط منتقل می‌شود. چیلرها از نظر شیوه خنک کردن مایع به دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. در چیلر تراکمی از انرژی برق و در چیلر جذبی از انرژی حرارتی و سوختی برای ایجاد برودت و سرما استفاده می‌شود. مهمترین مواردی که در هنگام خرید ایرواشر می بایست به آنها توجه شود ، نوع کاربری و قیمت محصول می باشد. زیرا که ایرواشرها برای استفاده در محیط های خشک مناسب تر می باشند و باید به آب و هو و میزان رطوبت محیط نصب ایرواشر توجه شود. اتاقک کویل از مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده دستگاه ایرواشر می باشد.

عموما این نوع سیستمها بر اساس نوع محل مورد استفاده در محیط های مختلف قابل نصب می‌باشند و نوع سیستم فیلتراسیون قوی هوا مطبوع تولید شده سبب می‌شود این مدل را تحت عنوان هواسازهای بهداشتی نیز بشناسیم. هواسازهای خانگی آپارتمانی ساختمان به صورت مجزا تحت عنوان هواساز آکنوپک خانگی خود از نظر تامین آب سرد و گرم ورودی به دستگاه به صورت یک واحد یکپارچه عمل می‌کنند. دمپرهای هوای تازه و هوای برگشت نصب شده روی هواساز قادرند میزان هوای تازه دریافتی یا میزان هوای برگشت از مکان مورد تهویه را به هر نسبت دلخواه کنترل نمایند. پیش فیلترهای مختلفی که قابل نصب در بدو ورود هوای تازه به هواساز میباشند از ورود حشرات، خاشاک، ذرات درشت جامد و غیره به درون دستگاه جلوگیری می‌کنند و برای تمیز کردن هوا بیشتر میتوان از فیلتر های کیسه ای، کاغذی، نمدی، رول فیلتر استفاده کرد.

 • این کار به کمک مبدل‌های حرارتی هوا­خنک به نام کویل که در مسیر جریان هوای ورودی قرار دارند، انجام می‌پذیرد.
 • در مدل ابتدایی هواساز دو محفظه برای جریان هوای تازه و هوای برگشتی وجود دارد.
 • برای مدیریت هوای ورود و خروج محیط و ایجاد هوای تازه می توان دمپر های ورودی و خروجی را به صورت دلخواه تنظیم کرد.
 • این هواساز در فضاهای به کار برده می شود که به هوای کامل و تازه نیاز دارد.
 • و در روزهایی سرد برای تامین حرارت و هوای گرم به موتورخانه و یا پکیج های گرمایشی متصل می گردد.

هواساز چیست؟ معرفی هواساز به زبان ساده همگاه تجارت هواسنج-بتا تهویه

برای ساختمان­‌های اداری با بارهای تهویه مطبوع متغیر بر اساس فصل و حضور افراد، در صورتی که هواسازهای با حجم هوای متغیر به درستی نصب و اجرا شوند، بسیار کارآمدتر از هواسازهای با حجم هوای ثابت هستند. درست است که بیش­تر ساختمان‌های اداری مدرن توسط هواسازهای حجم متغیر تهویه می­شوند، اما گاهی به دلیل طراحی ضعیف، عدم فرمان­دهی و بهره ­برداری صحیح و نگهداری ضعیف با اتلافات انرژی زیاد فعالیت می­کنند. نتیجه نهایی این که بسیاری از سیستم­‌های با حجم هوای متغیر مانند سیستم­های با حجم هوای ثابت عمل می­کنند و موجب اتلاف انرژی و عدم آسایش ساکنان می‌گردند. واحدهای اتاقی برای تهویه اتاق هتل و فضاهای دیگری که لازم است به صورت مستقل کنترل شوند به کار می رود. واحدهای اتاقی دارای یک فن و یک کویل گرمایشی (فقط گرمایش)، یک فن و یک کویل سرمایشی (فقط سرمایش) یا دارای هر دو کویل گرمایشی و سرمایشی باشند. کویل گرمایشی ممکن است از آب گرم، یک گرمکن الکتریکی یا کویل کندانسینگ پمپ حرارتی استفاده کند.

در بعض از انواع فن کویل بسته به محل قرارگیری و رو کار یا توکار نصب شدن آن، به یک پمپ برای تخلیه آب سینی درین احتیاج است. این پمپ در کف سینی نصب شده و به لوله های درین وصل می­شود تا آب انباشت شده را به محل دفع هدایت کند. به این ترتیب از دیگر معایب فن کویل می­توان نیاز به لوله کشی در آن را نام برد. از ویژگی های منحصر بفرد این دستگاه می توان به امکان تنظیم مجزای هوا در هر اتاق اشاره کرد. کاربرد فن کویل افراد به دلیل در نظر گرفتن ترموستات محیطی برای هر اتاق، مجزا است و در هر قسمت بطور مستقل کار می کند به همین دلیل کاربرد بسیاری در ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی و آموزشی دارد.

همچنین کاربرد مهم و مزیت آن نسبت به سیستم های سرمایش و گرماشی دیگر جلوگیری از انتقال آلودگی به اتاق های مختلف است. در واقع یک سیستم تهویه هوا است که بدون نیاز به کانال موجب چرخش هوا در یک محیط می‌شود. علاوه بر این، اکثر این دستگاه ها با کنترل درجه حرارت یک محیط از طریق استفاده از آب گرم یا سرد در حال چرخش کار می‌کنند.

کاربرد فن کویل‌ها[ویرایش]

هواساز آپارتمانی اگر به‌درستی تولید شود و شرایط لازم برای نصب را داشته باشد مناسب است؛ زیرا در برخی موارد هواسازهای آپارتمانی با ایرواشر تلفیق می‌شوند که باعث تجمع آلودگی و باکتری در آپارتمان نیز می‌شود. در صورت نیاز انحصاری به هوای سرد یا هوای گرم اتاق، انعشاب مربوط به هوای دیگر مسدود می گردد. این سیستم یکی از پرمصرف ترین دستگاه های صنعت HVAC بشمار می رود که می تواند نیازهای متعددی را در این زمینه برآورده سازد؛ لذا، گستره وسیعی از کاربردها را پوشش می دهد و به همین علت است که تنوع بسیاری در طراحی آن وجود دارد. شرکت آسا تهویه سپند با سابقه 13 سال، یکی از فروشگاه های معتبر فروش فن کویل، هواساز و چیلر در ایران میباشد. معمولا از فیلترهای هپا در سیستم‌های هواساز هایژنیک استفاده میشود که جنس آن از سنتتیک و مایکرو فایبرگلاس است.

آزادکردن هواساز در صبح زود

همچنین می توانید برای انتخابی هوشمندانه و بهتر، مقاله نکات خرید هواساز را قبل از اقدام به خرید بخوانید تا با در نظر گرفتن تمامی جوانب، مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. دليل طبقه ­بندی فيلترها در اين استاندارد و کلاس­ های بخصوص، تعیین مقدار عددی مشخصه ­های یک فیلتر هوا در ميزان جمع­ آوری ذرات معلق، افت فشار ایجاد شده و امثال آن می ­باشد. Roof top package یا همان روف تاپ پکیج دستگاه یکپارچه ای است که مجموعه کمپرسور (چیلر) و هواساز آن در کنار هم و در واقع در یک دستگاه به صورت یکپارچه ساخته می شوند ولی air handling unit یا همان هواساز از چیلر مجزا است و با فاصله نسبت به هم نصب می شوند.

یکی از مشخصاتی که مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله را با هم متفاوت می‌کند، نوع جریان آن‌هاست. یک مبدل حرارتی پوسته و لوله، معمولاً از بخشهای مختلفی ساخته شده است که مهمترین بخش را میتوان لوله های موجود در آن نام برد. در مبدل‌ها به طور کلی ممکن است مسیر حرکت سیال‌های سرد و گرم نسبت به هم دو وضعیت داشته باشند. در حالت اول ممکن است دو سیال از یک ناحیه از مبدل وارد شده و به طور هم مسیر با هم در طول مبدل، تبادل حرارت کنند و از ناحیه دیگر به طور هم‌زمان خارج شوند. در نقطه مقابل مبدل‌های با جریان متقابل قرار دارند که در آن سیال سرد و گرم از دو نقطه مقابل هم وارد می‌شوند به طوری که در محل خروج سیال سرد، سیال گرم وارد و در نقطه خروج سیال گرم، سیال سرد وارد می‌شود.

۱٫ مبدل حرارتی دو لوله ای (Double tube heat exchanger)

همچنین مبدلهای حرارتی در دستگاه‌های مختلفی نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، تبخیر کننده‌ها، برج خنک کننده، پیش گرم کن فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن، رادیاتورها، کوره‌ها و… کاربردهای فراوانی دارد. به طور کلی مبدل گرمایی در صنعت در راستای کاهش مصرف به کار می‌رود. نحوه عملکرد هر یک مبدل‌های حرارتی با توجه به ساختار و اجزای سازنده آنها متفاوت است که پیش‌تر به طور مختصر معرفی کردیم. به طور کلی می‌توان گفت طرز کار مبدل حرارتی به این صورت است که از سیالاتی که می‌توانند مایع یا گاز باشد برای انتقال حرارت و تامین گرما یا سرمای مورد نیاز استفاده می‌شود. در یک معرفی ساده و کاربردی، مبدل حرارتی را می‌توان سیستم یا دستگاهی دانست که به منظور انتقال حرارت به روشی موثر بین دو سیال که می‌توانند گاز یا مایع باشند، استفاده می‌شود.

 • هر واشر طولی از ابتدا و انتهای (اولین و آخرین) صفحات عبور میکند تا استحکام مناسبی را به وجود بیاورد.
 • ضمن تشکر از جنابعالی جهت اطمینانی که به نظرات فنی کارشناسان فروش دماتجهیز دارید، لازم به ذکر است اصولا تعیین و انتخاب برند محصول موردنظر براساس سابقه، قدرت برند، خدمات و قیمت محصول نهایتا توسط خریدار تعیین میگردد.
 • مبدل های حرارتی نوع recuperative که در این نوع مبدل یک سطح جامد ثابت، سیال گرم و سرد را از یکدیگر جدا می کند و از این سطح حرارت منتقل می شود.
 • در مبدل‌های حرارتی با جریان عمود بر هم، جریان داخل کویل‌ها غیر مخلوط است.

سیستم های حجم ثابت در مقادیر ثابتی از جریان هوا فعالیت می کنند؛ فقط دما برای حفظ نقطه تنظیمات محیط می تواند تغییر کند. از دستگاه های حجم ثابت می توان در کاربرد هایی که یک محیط مشخص و یا چند محیط دارند استفاده کرد. هواساز هایژنیک با توجه به شرایط ویژه‌ای و مزیت‌ها و تکنولوژی‌های موجود 99% پاکی را در محیط به وجود می‌آورد که همین موضوع سبب می‌شود تا از چنین دستگاهی در تهویه محیط‌های ایزوله و کلین روم Clean Room استفاده شود. در خصوص نحوه کار هواساز ابتدا باید بگوییم که انتظاراتی که این دستگاه برای ما فراهم می‌کند با سه قابلیت سرمایش، گرمایش و رطوبت خواهد بود که این سه ویژگی در تمامی هواساز‌ها با هر ابعادی، حتی در هواساز غیر صنعتی هم قابل مشاهده است. فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو ، فیلترهای کیسه‌ای و هپا از جمله فیلترهایی هستند که در مسیر ورودی هوارسان قرار دارند و مانع از ورود هرگونه گرد و غبار به داخل می‌شوند؛ این فیلترها قابل تعویض هستند و بسته به برند و نوع آن‌ها طول عمر متفاوتی دارند. ناگفته نماند که با توجه به نوع کارایی هواساز‌ها عموما برخی برای معرفی این دستگاه از واژه هوارسان استفاده می‌کنند که این موضوع کاملا درست است.

هواساز هیت ریکاوری ( بازیافت کننده گرما ) :

به همین دلیل به این دستگاه ساخته شده در داخل کشور جریان متقاطع ابارایی نیز گفته میشود. دسته‌ای دیگری از برج خنک کننده با پیشرفت دانش و تکنولوژی وارد صنعت تبرید کولینگ تاورها گردید که از هر دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته بصورت ترکیبی استفاده میکند. دقت کنید کولینگ تاور مدار بسته با برج خنک کننده خشک تفاوتی اساسی دارد. برج خنک کن مدار باز به سیستمی گفته میشود که آب را توسط یک سیکل باز (به لحاظ انتقال جرم) خنک میکند. آب در این نوع از سیستمها توسط یک سری نازل بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگها پاشش میکند و در اثر افت دما از خروجی تشتک آن خارج می‌گردد.

انواع کولینگ تاور مدار باز به لحاظ جهت جریان هوا

در ادامه با بالا رفتن دما، چگالی نیز کاهش می یابد و هوای گرم به صورت طبیعی به بالای برج منتقل و خارج میشود. از جمله مزایای این مدل میتوان به بازدهی سطح بالای انرژی، قابلیت به کارگیری آن در نیروگاه‌های تولید برق و ایمنی بسیار زیاد اشاره نمود. شرکتهای معتبری که قادرند نیازهای برجهای بلند مرتبه و البته اکثر صنایع کشور را بمنظور خنک کاری ماشین آلات و سیستمهای فرآیند تولید، برطرف نمایند. انواع برج خنک کننده در تهران، اکثراَ به منظور خنکسازی ساختمانها و برجهای بلند مرتبه مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع برج خنک کن کدام است؟

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت در خصوص دستگاه مبدل حرارتی از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناس مجموعه ساینا تهویه رادمان در ارتباط باشید. استفاده از این روش با آگاهی از دمای ورودی و خروجی مایع گرم و سرد تسهیل می شود. چنین برنامه هایی را می توان به عنوان مشکلات طراحی مبدل‌های حرارتی برند بتا تهویه طبقه بندی کرد. یعنی مشکلاتی که دما و ظرفیت در آنها مشخص است و اندازه گیری مبدل مورد نظر است.

فن کویل با چی کار میکنه ؟ بررسی ساختار و اجزای اصلی فن کویل-بتا تهویه